Congratulations

During the expedition your team:

  • touched the lives of 0 people
  • worked with 0 people along the way  
  • convinced 0 people to do something water smart
  • saved 0 litres of water being wasted - that’s enough drinking water for 0 people for a year!


Together you and the other teams in your country have:

  • touched the lives of 104075  of your neighbours
  • worked with 9.0E+77 friends and family along the way  
  • convinced 4449 to change the way they use water
  • saved 3773 litres from being wasted - that’s enough water to produce  21 kgs of wheat!

 
Well done! Your team are exemplar Water Explorers! Have a think about what you can do to go even further - can you use your knowledge and expertise to help others achieve what you have?

Achievements
Back
200
Back
Show detail
SUYLA ATAN KALPLER
Mission Progress
Fresher Water
activity incomplete
activity incomplete
activity incomplete
Secret Water
activity incomplete
activity incomplete
activity incomplete
Global Water
activity incomplete
activity incomplete
activity incomplete
Precious Water
activity incomplete
activity incomplete
activity incomplete
Team of the Month1
Your school has
Reached out to 0 people
Got 0 people involved
Changed the way 0 people use water
That’s 0 points, 0 m3 of water saved - well done!
SUYLA ATAN KALPLER
ÖZEL KÖRFEZİM EĞİTİM KURUMLARI
0
 points 
Turkey is proud of our total 55030 points
This school has Reached out to 0 people Got 0 people involved Changed the way 0 people use water
News
Sıkça Sorulan Sorular& Önemli Noktalar
Posted by Mikado Ekibi on 8 April 2022

Tüm Su Kaşifi ekiplerine merhaba,

Sizlerden zaman zaman gelen soruları yanıtladık. 

Ekip adımı nasıl ekleyebilirim?

Su Kaşifi ekip adı ve avatar seçimi, ekibin ruhunu yansıtan ve takım olmayı destekleyen araçlardır. Dolayısıyla önerimiz, ekibinize özel bir “ekip adı” ve avatar belirlemenizdir. Ekip adı belirlerken çocuklardan oldukça yaratıcı fikirler gelebileceğini düşünüyoruz. Su Kaşifi okul sayfanızda sol üst köşede göreceğiniz turuncu avatar şeklinin altındaki kalem görseline tıklayıp, ekibinizin adını ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ekibinizle birlikte farklı renk ve şekillerdeki avatarlardan birini ekibinize özel tanımlamanız çok iyi olacaktır.

Su Havzamı görüntüle dediğimde su havzam neden gri çıkıyor? Su tasarrufu miktarımı nasıl artırabilirim?

Etkinlik yaptıkça sanal su havzanız, renklenecek, suyla dolacak ve tatlı su canlıları gözükmeye başlayacaktır. Özetle etkinlik yönergelerini takip ederek kademe kademe ilerlediğinizde su havzanızdaki gri görünüm renklenmeye başlayacaktır. Ekibinizin ne kadar su tasarrufu ettiği ise özellikle değerli su bölümündeki etkinlikleri yapıp, sonuçlarını girdiğinizde sistem tarafından otomatik olarak hesaplanacaktır.

Etkinlikleri sisteme yüklerken nelere dikkat etmeliyim?

Su Kaşifi etkinliklerini gerçekleştirdiğinizde, Su Kaşifi websitesinde, okul sayfanızda 2 ayrı işlem yapılması gerekiyor. İlki etkinliklerin yönergelerini de gördüğünüz kısımda “Etkinlik Sonuçlarını Girin “ bölümü. Buraya sayısal olarak elde ettiğiniz sonuçları, verilen sorulara yanıtlar olarak giriyorsunuz. Diğeri ise sonuçları girdikten sonra etkinlikleri nasıl yaptığınıza dair yazı, fotoğraf, video vs. yüklediğiniz Haberler bölümü. Haberler bölümü sizin blogunuz gibidir ve “Yeni Bir Makale Ekle” diyerek gerçekleştirdiğiniz her etkinliğe yönelik yazdığınız blog yazılarından(ve görselden/videodan) oluşur. Öğrenciler de kendi şifreleri ile makale ekleyebilirler, Bu takdirde sistem öğretmen onayı ister.

“Yeni Bir Makale Ekle” ye tıklayarak yükleme yaparken, yaptığınız etkinliğin adını doğru seçmeniz önemlidir. Örneğin ‘Kendin Yetiştir’ etkinliğine uygun bir görseliniz ve makaleniz varsa bunu yazarken ve yüklerken üstte  Etkinlik kutucuğundan ‘Kendin yetiştir ‘ kısmını seçerek eklemeniz gerekmektedir. Eğer sistemdeki etkinliklerden bağımsız bir makale ve görsel eklemek istiyorsanız etkinlik konusu seçerken ‘genel(general)’ seçeneğini tıklayın.

Etkinlik eklerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da,  görsel malzemenin beraberinde etkinliğin nasıl yapıldığına dair açıklama içeren bir yazının da sisteme yüklenmesidir. Örneğin, etkinliğin detayları içeren bir yazının yanı sıra etkinliği temsil eden bir fotoğraf eklendikten sonra (varsa)elinizdeki diğer görselleri de bir power point dosyaya yerleştirerek ‘ek dosya’ kısmına yükleyebilirsiniz. Bu şekilde etkinliğin ne kadar etkin bir şekilde yapıldığını görme şansımız olacaktır.

Program okullar kapanana kadar sürecek, websitesi o tarihe kadar aktif olarak kullanılabilecektir.

Programın yarışma kısmı için belirtmek istediğimiz birkaç nokta olacak:

Nisan ayı bitiminde de yine “Ayın Okulu” seçimi yapılacak ve burada anons edilecektir.

Öte yandan, Nisan ayı sonunda tüm ekiplerin değerlendirilerek Su Kaşifi’nin en başarılı 5 okulu seçilecektir. Değerlendirme, gerçekleştirilen (ve tabi yayınlanan) etkinlik sayısı kadar etkinliklerin ne kadar etkin olarak gerçekleştirildiğinin ifade edilmiş olmasına (okul sayfasındaki makalelerin içerik kalitesine) göre yapılacaktır. Ayrıca, öğrencilerin aktif katılımı, yaşlarına göre öğrenci liderliği, öğrenci çabası, yaratıcılık ve inovasyon varlığı, uzun vadeli etki, sistemde hesaplanmış olan su tasarrufu değeri,  etkinliklerin okul içi ve dışı yaygınlaştırma kriterleri de göz önüne alınacaktır.

Tüm süreci gösteren bir takvimi Nisan ayında yine buradan duyuracağız.

Programla ilgili hala sorularınız olabilir,  [email protected] mail adresimize iletişim bilgilerinizle birlikte sorunuzu iletin lütfen, en kısa sürede size geri dönülecektir.

Sevgiler,

Mikado Ekibi


|
Likes
 (10)


0
0
0
0
0
0