Poland
15

13220
points earned by our 274 teams

Vege burger
Has Attachment
Posted by Szkoła Podstawowa Nr 2 w Markach, Poland on 26 January 2017
Post related to Stwórz własne wyzwanie
Alicja
Alicja

 Witam,

Tu Alicja z drużyny Polish Drops z Polski. Hi I’m Alice - Polish Drops team from Poland.

Może pamiętacie mnie z wyzwania z pomidorem, gdy robiłam domowy ketchup pomidorowy. You might remember me from the tomato’s challenge when I made homemade tomato ketchup.

Ostatnio zastanawiałam się ile wody ukrywa się w hamburgerze. Jak wiele cennej wody nie widzimy na pierwszy rzut oka.

Czy wiesz ile wody potrzeba, żeby wyprodukować klasycznego hamburgera wołowego? To aż 2.400 litrów. Dlaczego tak dużo – krowa pije wodę, do wyprodukowania paszy dla niej też potrzebujemy wiele litrów wody do podlewania roślin, musimy krowę umyć - to wszystko wymaga użycia cennej wody.

Dla porównania - do przeżycia człowiek średnio potrzebuje ok. 42.000 litrów wody przez całe życie. Czyli jeden hamburger to prawie 6% wody potrzebnej człowiekowi przez całe życie! Dlatego podjęłam się kolejnego wyzwania i w ramach projektu „Badacz Wody” przygotowałam zdrowego wegeburgera. Oto przepis – weź ekologiczną cieciorkę z puszki. Wystarczą 2 puszki. Upiecz 2 średnie buraki (możesz ugotować, ale wtedy zużyjesz cenną wodę zupełnie niepotrzebnie). Ostudź, obierz ze skórki. Wrzuć cieciorkę i buraki do blendera. Dodaj sól, pieprz i ulubione zioła –ja dołożyłam tymianek, natkę pietruszki i czosnek. Zblenduj wszystkie składniki bardzo dokładnie na jednolitą masę. Jeśli jest zbyt płynna dodaj nieco mąki aby masę zagęścić. Teraz formuj małe kotleciki, obtocz w bulce tartej lub w mace. Usmaż na oleju na złoto z każdej strony. Teraz przygotuj dodatki – bułkę przekrój na pół, weź umytą sałatę, pomidora, cebulę, ogórka, pikle – to co lubisz najbardziej. Dodaj domowy ketchup i sos czosnkowy. Sos zrób z jogurtu naturalnego greckiego, dodaj przeciśnięty czosnek, zioła i przyprawy. Wspaniały wegeburger gotowy. Gotowe burgery przyniosłam do szkoły i w klasie wspólnie próbowaliśmy ich smaku. Smakował bez zarzutu. Po przekąsce przedstawiłam mój pomysł, rozdałam przygotowane materiały i wraz z innymi uczestnikami projektu zrobiliśmy prawdziwą burzę mózgów. Debata wykazała wyższość roślinnego burgera nad burgerem wołowym, co było łatwe do przewidzenia. Przygotowałam także plakat, który poinformuje całą szkołę o moim pomyśle i naszym wyzwaniu. Mam nadzieję, że to zachęci jeszcze więcej osób do zastąpienia choć czasem hamburgera tradycyjnego wersją wege. To nie tylko oszczędność wody, ale także życia zwierząt.

 Zapraszamy na szerszą fotorealcję tutaj z naszych poczyniań ;)

https://www.facebook.com/polishdropsSP2marki/posts/1386702674735071

A CZY TY PODEJMIESZ WYZWANIE? WEŹ ULOTKĘ Z PRZEPISEM I OSZCZĘDZAJ TO CO NAJCENNIEJSZE- WODĘ.

 

  WILL YOU TAKE THIS CHALLENGE ? GET LEAFLET WITH RECIPTE AND SAVE WHAT'S THE MOST PRECIOUS – WATER.

 


|
Likes
 (1)

|
Likes
 (1)

Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
14.00 MB