Turkey
12

10780
points earned by our 928 teams

AİLELER HEP BİRLİKTE
Has Attachment
Posted by 60. YIL ANADOLU İLKOKULU, Turkey on 29 March 2016
Post related to Aileler görev başına! , Precious Water

AİLELER GÖREV BAŞINA

Velilerimizden  bir gün içinde su kullanarak gerçekleştirdikleri işleri kaydetmelerini ve gönderdiğimiz kaynak1’i  doldurmalarını istedik. Doldurulan bu kayıtlar  sınıf ortamında okundu. Nerelerde su tasarrufu yapabilecekleri hakkında fikirleri sorulduktan sonra öğrencilerden sağ bölümü doldurmaları istendi. Alışkanlıkların değişmesi durumunda ne kadar su tasarrufu yapabileceğimizi hesapladık.

Meyve sebze yıkamayı su dolu bir kapta yıkarsak yılda 18 ton

Bulaşıkları makinede yıkayarak yılda 26 ton

Diş fırçalarken , traş olurken  suyu kapatırsak  yılda 48 ton

Duş süresini kısaltırsak yılda 18 ton

Gereksiz yere sifonu çekmezsek yılda 16 ton

Akan muslukları tamir ettirirsek yılda 1 ton

Çamaşır makinesini ekonomik kullanırsak 9 ton su tasarrufu ederiz.

Toplam : 1 aile yılda 136 ton

Sınıfımız

21 öğrenci* 136 = 2856 ton su tasarrufu

Yukarıdaki verilerden yola çıkarak öğrencilerimiz ile  “Aileler ve Çocuklar Evde Su Tasarrufuna Yardımcı Olabilirsiniz” el broşürünü hazırladık.  Bu broşürü öğrencilerimizin evlerine gönderdik.

Öğrencilerimiz bu ilanları komşularına ve iş yerlerine dağıttılar.

Öğrencilerimiz Su Tasarrufu Taahhüt kartlarını ailelerine doldurtup onlarla bir anlaşma yaptılar. Bu taahhüt kartlarını evde herkesin görebileceği bir yere koyup resimlerini çektiler. Bu resimleri Sınıf whatsapp gönderdiler.

 

       Günümüzde dünya üzerindeki içme suyu kaynaklarının giderek hissedilir bir şekilde azalması ve gelecek nesillerin su ihtiyacının şimdiden bizim tarafımızdan tüketilmesi endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Suyun doğadaki döngüsü insanları bugüne kadar sonsuz bir kaynak olduğu düşüncesine sevk etmiş fakat dünyanın pek çok yerinde, endüstrinin ve kentlerin hızla gelişmesi, suyun sınırlı bir kaynak olduğunun anlaşılmasına sebep olmuştur.

     Ülkemiz su zengini bir ülke olmadığı gibi su kaynaklarının kirletilmesi ve israf edilmesi neticesinde mevcut kaynaklar da günden güne azalmaktadır.

 
Local Partner Mikado

Mikado Sustainable Development Consulting

Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
20.00 MB