Turkey
15

13460
points earned by our 929 teams

TATLI SU TÜRLERİNİ KORUYALIM
Has Attachment
Posted by HANDAN ZİYA ÖNİŞ İLKOKULU, Turkey on 29 March 2016
Post related to Temiz su türleri koruyucuları, Fresher Water

          Tatlı suda yaşayan canlıları görmek ve tanımak umuduyla etkinliğimize başlangıç yaptık.Bunun için etrafımızda bulunan gölleri araştırdık ve harika manzaraları olan,doğayla iç içe ,etrafı rengarenk çiçeklerle süslü bir göl bulduk.Gideceğimiz yer Atatürk Arboretumu Botanik Bahçesi oldu.Hemen idaremiz izin kağıtlarını,yer,zaman ve randevuyu ayarladı.

Yola çıkmadan önce tatlı su canlıları için bilgi edinmemiz gerekiyordu.Tüm tatlı su canlılarını araştırdık.Araştırma sonuçlarını,elde ettiğimiz özellikleri oyun kartları olarak hazırladık.Sınıfımıza arkadaşlarımızı da davet ederek eğlenerek öğrenerek oynadık.Yapmış olduğumuz araştırma sonuçlarını ayrıca panomuzda sergiledik.

Sıra göle gitmeden yapmamız gereken hazırlıklardaydı.Mucize damlalar yine iş başına geçti.Göldeki canlıları görebilmek için göle süzgeç daldırmak gerekliydi.Bunun için süzgeçleri sopalara monte ettiler ve kendi ağlarını yaptılar.Büyüteçlerini ve yoğurt kaplarını da yanlarına aldılar.Artık hazırdık.Yola çıkma vakti geldi.

Göle vardığımızda biraz hayal kırıklığı oldu.Çünkü çok temiz görünmüyordu.Süzgeçleri göle daldırınca ölü bir kaplumbağa ile karşılaştık.Gölün biyoçeşitliliğini de ölçmek için gölden numune su aldık.Okulumuza geri dönünce suyu mikroskopla inceledik ve çok sayıda bakteriler gördük.

Bu etkinlik de diğerleri gibi çok eğlenceli idi.Yakından uzağa,yaparak yaşayarak öğrenme ilkeleriyle etkinliğimizi sonlandırdık
Local Partner Mikado

Mikado Sustainable Development Consulting

Water Explorer is a Global Action Plan initiative
in association with
16.00 MB